אזרחות פורטוגלית: דרכון אירופי למדינות האיחוד

שיתוף ב facebook
שיתוף
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
אזרחות פורטוגלית: דרכון אירופי למדינות האיחוד

לחיות באירופה, לעבוד בצורה חוקית, לרכוש נכסים ביבשת כמו כל אזרח אירופאי אחר ועל הדרך לטוס לאן שרוצים? לא מפתיע שדרכון אירופי, שמבטיח את כל אלה ועוד, הוא פנטזיה עבור ישראלים רבים. אולם מי שאבותיהם גורשו מפורטוגל במאה ה-15, יכולים כיום להגשים את החלום, עם דרכון פורטוגלי.

ממשלת פורטוגל מבקשת לעשות צדק היסטורי עם היהודים שגורשו מתחומיה אי שם בסוף המאה ה-15 ואנחנו, הישראלים של המאה ה-21, נהנים מכך.

כחמש מאות שנה לאחר שגורשו יהודי פורטוגל בצו של המלך מנואל הראשון (1497) – כולל מגורשי ספרד שעברו למדינה השכנה – חוקקה ממשלת פורטוגל את "חוק השבות" הפורטוגלי, המעניק אזרחות לצאצאי המגורשים.

אזרחות אירופית היא משאת נפשם של ישראלים רבים. דרכון של אחת ממדינות האיחוד האירופי, מאפשר השתקעות ביבשת, עבודה חוקית והזדמנות לחיים חדשים, בנוסף לאפשרות לטייל בעולם, גם במדינות הסגורות לישראלים. פורטוגל היא חלק מהאיחוד האירופי, וקבלת האזרחות שלה היא הזדמנות בלתי חוזרת עבור מי שעומד בקריטריונים.

עשרות אלפי ישראלים כבר החלו בהליכים לקבלת הדרכון הפורטוגלי. בשנת 2019 לבדה, נרשמו למעלה מ-20,000 בקשות. אך למי שטרם הגיש את הבקשה כדאי להזדרז – אין לדעת אם יחולו שינויים בתנאי הזכאות ותהיה הקשחה בתנאי הסף בקרוב, כך שאם אתם בכיוון, כדאי להתחיל לפעול.

תנאי הזכאות

כל אדם מעל גיל 18, ללא עבר פלילי, שבידיו הוכחות לקשר משפחתי ליהודים שגורשו מפורטוגל, זכאי להגיש בקשה לדרכון פורטוגלי, אם באמצעות שם המשפחה, מסמכים או עדויות אחרות.

בקבוצת הזכאים נכללים צאצאיהם של יהודים שנמלטו לאחר הגירוש מפורטוגל למדינות כמו: מרוקו, טוניסיה, אלג'יריה, מצרים, עיראק, לוב, סוריה, טורקיה, איטליה, יוון, מדינות הבלקן ועוד.

היתרונות הגלומים באזרחות פורטוגלית

יתרונותיו של דרכון פורטוגלי בפרט ודרכון אירופי בכלל, הם רבים. הדרכון מאפשר שהייה ומגורים חוקיים בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי, כגון: הולנד, שוודיה, גרמניה, צרפת, בלגיה, אוסטריה ועוד, רכישת השכלה אקדמית בכל אחת מהמדינות הללו, שחלקן אף מציעות לימודים ללא עלות לאזרחים וגישה לשירותי רפואה מסובסדים בכל רחבי אירופה. בנוסף ניתן לפתוח עסק בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי ואף לרכוש נכסי נדל"ן על שמכם במדינות הללו באמצעות דרכון פורטוגלי, כולל הטבות מס ייחודיות. אם לא די בכך, הנסיעות לארה"ב יהפכו לפשוטות יותר, ללא צורך בהנפקת ויזה, כפי שנדרשים בעלי דרכון ישראלי.

פטור מאישור ETIAS

מחזיקי דרכון פורטוגלי מקבלים פטור גם מהוצאת אישור ETIAS, שעתיד להיכנס לתוקפו החל משנת 2021, וכל תייר יחויב להציגו על מנת לעבור בין מדינות אירופה. תיירים שמגיעים למדינות אירופה למטרות שאינן מגורים, עבודה או לימודים, ובעיקר לצורכי תיירות או לעסקים יצטרכו לקבל אשרת כניסה זו, שתוקפה יהיה עד 90 יום. בעלי דרכון פורטוגלי, כאזרחים אירופאים, פטורים מהנפקת האישור.

מה הם שלבי תהליך קבלת דרכון פורטוגלי?

תהליך קבלת האזרחות הפורטוגלית אורך כיום שנה לכל הפחות, אולם משך הזמן תלוי בגורמים רבים, בין היתר משבר מגפת הקורונה, אשר משפיע גם על פורטוגל. חשוב לדעת כי אין צורך להגיע לפורטוגל במהלכו.

1. בשלב הראשון – יש לאסוף חומרים שיעידו על השורשים המשפחתיים המקשרים אתכם ליהודים ממוצא ספרדי. מסמכים אלו יכולים לכלול את שמות המשפחה של הדורות הקודמים, אילנות יוחסין, שמות קהילות ובתי כנסת שאליהם השתייכו אבותיכם, רשומות מבתי הקברות, כתובות מגורים, חפצים שנשמרו במשפחה, עדויות של טקסים ומנהגים שהיו נהוגים בה.

את החותמת הסופית על מקור השושלת בספרד או פורטוגל מספקת הקהילה היהודית בערים פורטו וליסבון. יש לפנות אליהם בבקשה ולצרף את העדויות. האישור על השתייכות לקהילה, כרוך בתשלום ועליכם לקבל מהקהילה היהודית אישור עקרוני לבקשת האזרחות.

2. בשלב השני – יש לתרגם את המסמכים ולהעבירם לאישור נוטריון ואז לשגר את החומר לרשויות פורטוגל, בצירוף האישור מהקהילה היהודית. ההליך מתבצע בסיוע עורכי דין פורטוגליים מקומיים שבודקים את הבקשה הסופית ומגישים אותה לרשויות פורטוגל, עד לקבלת האזרחות ובסופו של דבר דרכון פורטוגלי עבור האזרחים החדשים.

הקהילה היהודית בפורטוגל

יהודים חיו בפורטוגל החל מהמאה ה-12. לאחר גירוש ספרד, מנתה הקהילה היהודית בשיאה כ-100,000 איש. כיום קיימת בפורטוגל קהילה יהודית קטנה, שמרבית חבריה מתגוררים בערים ליסבון ופורטו. ועדת חוק האזרחות בקהילה היהודית היא זו שמטפלת בבקשות לקבלת אזרחות פורטוגלית. חבריה בודקים את החומרים המצורפים ומבררים האם אכן יש קשר משפחתי בין המבקש לבין מי שחיו בעבר בפורטוגל.

לוועדת חוק האזרחות בקהילה היהודית יש קשרים עם חברי הפזורה הספרדית ממוצא פורטוגלי, עם יועצים מומחים ברחבי העולם ועם משרד המשפטים הפורטוגלי. במטה הקהילה בפורטו, מתקיימות הדרכות לעורכי דין מקומיים וזרים המייצגים את מגישי הבקשות, בנוכחות רשם ממשרד המשפטים בעיר.

חשוב לציין שבקשות שאינן מגובות במסמכים, נדחות על ידי הוועדה. יתרה מכך, במקרים שבהם נעשה שימוש במסמכים כוזבים, צפויים המבקשים לעמוד לדין בכל מקום בעולם.

אזרחות פורטוגלית: עשו זאת באמצעות עורך דין הגירה

הליך מהיר ויעיל לקבלת דרכון פורטוגלי מתבצע בליווי עורך דין העוסק בתחום דיני הגירה. קבלת אזרחות של מדינה זרה הוא תהליך בירוקרטי מורכב, שמצריך סיוע של איש מקצוע מיומן המכיר על בוריו את החוק בישראל ובפורטוגל.

בהצלחה.

עו"ד יהושוע פקס

עו"ד יהושע פקס, שותף מייסד במשרד עורכי דין כהן, דקר, פקס, ברוש. חבר בלשכת עורכי הדין מאז שנת 2009.
למשרד שני סניפים, בירושלים ובתל אביב. המשרד עוסק בתחום הסדרת מעמד בישראל וייצוג מול משרד הפנים וכן בכל תחום דיני ההגירה: אזרחות זרה, ויזות, Relocation, דרכונים זרים למדינות: פורטוגל, אוסטרייה, בולגריה, הולנד ורומניה. עו"ד פקס עצמו מחזיק באזרחות ישראלית, אמריקאית והולנדית.

* האמור בתוכן דלעיל אינו תחליף לייעוץ משפטי. כל העושה שימוש במאמרים משפטיים באתר, עושה כן באחריותו ועל דעת עצמו.

לייעוץ משפטי אישי